با ورود آدمی به هزاره سوم و پشت سر گذاشتن عصر ارتباطات، اطلاعات ، زمان نقش بسیار تعیین کننده ای برای ادامه حیات و ماندگاری در عرصه های جهانی دارد. امروزه سرعت یکی از مهمترین عناصر موثر در پیشرفت شتاب آور فن آوری در موج سوم محسوب می شود. در این دوره پردازش اطلاعات شتابی بی نهایت به خود گرفته است که از پیامدهای آن می توان به رفع مشکلات مخاطب در کوتاه کردن دسترسی به محصولات و خدمات اشاره کرد. در گذر این تحولات شگرف فضای مجازی به عنوان حلقه اتصال دهنده نهادها و سازمان ها به جامعه، همچنین عامل پیوند دهنده فرهنگ ها، سنن، آرا و نظرات جوامع و عنصر اصلی ارتباط ملت ها، نبض تپنده ذهنیت جهانی محسوب می شود.

  حال که در سالهای آغازین عصر اطلاعات ایستاده ایم و شبکه های اطلاع رسانی هر روز بر افکار عمومی تاثیرات پی در پی و بی امان می گذارد و اطلاعات به صورت روز افزون بر سراسر جهان گسترش یافته و اهمیت و ضرورت امواج و اطلاعات هر روز بیشتر احساس می شود،. در دنیایی که همه جوانب آن به سرعت رنگ کهنگی به خود می گیرد و با اطلاعات تازه تر همه چیز، هر لحظه نو می شود، سازمان ها باید از حالت سنتی خود خارج شده و ضرورت های زمانه ای را که در آن قرار دارد، درک کند.امروزه فن آوری با نرخ فزاینده و به صورت تصاعدی در حال رشد است. قانون مور (MOORS LAW) در این مورد می گوید: قدرت محاسباتی رایانه ها هر ۱۸ ماه دو برابر می شود. قانون “مت کالف” (MATCALF) نیز می گوید: میزان رشد یک شبکه به میزان توان دوم استفاده کنندگان از آن شبکه است و در نهایت قانون گیلدرز (GILDERS) می گوید: مسیرهای ارتباطی شبکه ها هر ۱۲ ماه سه برابر می شود. همانگونه که از مثالهای فوق بر می آید سرعت رشد فن آوری اطلاعات بسیار زیاد بوده و این امر در تمامی پدیده ها از جمله سازمان های دولتی وموسسات خصوصی تاثیرات شگرفی بر جای می گذارد. در عرصه رقابت جهان امروز انتظارات شهروندان نیز در مورد خدمات، محصولات و نحوه کیفیت و ارائه آن به طور روز افزون در حال تغییر است. سازمانها نیز باید بتوانند پاسخ گوی این نیازها باشند.

 در واقع بهره گیری ازفضای مجازی شیوه ای برای سازمان ها به منظور استفاده از فن آوری اطلاعات است که با افراد تسهیلات لازم جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی به اصلاح کیفیت آن و ارائه فرصت های گسترده برای مشارکت در فرآیندها و نمادهای مردم سالاری می دهد. تغییر مفهوم با توجه به تحولات در جنبه های پاسخگویی، مسئولیت پذیری، شفاف سازی و … در این میان مفهوم کار و کارکنان نیز رنگ و بوی دیگری به خود می گیرد.

 در این راستا مفهوم اوقات کاری شناور پاسخ به نیازی است که ما آن را نتیجه رویکرد الزامی سازمان های نوین اطلاعات و ارتباطات (ICT) می دانیم  به منظورایجاد سازمان الکترونیک و در نهایت دولت الکترونیک گام اول ایجادوتعریف ساعات کارشناوربرای کارمندان،توسعه ی دورکاری وگسترش پیشخوان های خدمات دولت الکترونیک برای استفاده کنندگان ازخدمات سازمانهای دولتی وخصوصی است.تاريخ : یکشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩٠ | ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : دبیرستان هیات امنائی نبی اکرم(ص)-معاونت فناوری | نظرات ()
  • پاپو مارکت | بک لینک