فعالیتهای حوزه معاونت فناوری آموزشی دبیرستان نبی اکرم (ص)واهداف راهبردی

به نام خدا

   اهم فعالیتهای حوزه معاونت فناوری اموزشی دبیرستان هیات امنایی نبی اکرم(ص) :

     دبیرستان نبی اکرم (ص) در ابتدای سال تحصیلی 89/90 آزمایشگاه فیزیک وشیمی غیر فعالی داشت  که دانش اموزان وهمکاران رغبت حضور وفعالیت در ان را نداشتند  لذا ما بر ان شدیم تا با تلاش وهمت بروز رسانی و کاربردی نماییم.

آزمایشگاه فیزیک

اولین قدم در این راستا این بود که با تهیه کابینت هایی ونصب آنها برای آزمایشگاه فیزیک کابینت ها را بانظم وترتیب خاصی و با توجه به کاربرد و محتوای درس فیزیک به سه گروه: الکتریسیته ساکن _ مکانیک و نور تقسیم نموده وبه نحوی چیدمان آن را سامان دادیم که هر گاه شخصی نیاز به وسیله ای داشت بدون سردرگمی و به آسانی آن را بیابد و جهت ایجاد انگیزه بیشتر و استفاده از دنیای مجازی یک رایانه به همراه یک ویدیو پروژکشن و پرده ، آن در آزمایشگاه مذکور نصب کردیم تا دبیران محترم هر یک بتوانند ضمن این که از آزمایشگاه واقعی و کاربردی فیزیک استفاده نمایند  از دنیای آزمایشگاه مجازی استفاده کرده و لذت دو چندانی برای دانش آموزان ایجاد گردد وسبب میل و رغبت بیش از حد آنان شود همه این تلاش ها موجب شد تا این که امروزه ما خوشبختانه شاهد حضور همیشگی در آزمایشگاه تخصصی فیزیک هستیم وهمچنین تعداد زیادی نرم افزار خریداری شده تا مورد استفاده همکاران ودانش اموزان عزیز قرار گیرد.

   آزمایشگاه شیمی :

از آنجایی که مواد شیمیایی شرایط خاص خود را ( آتش سوزی و ....) دارند لذا باید یکسرسی تدابیر خاص به لحاظ امنیتی و هم به لحاظ این که از خود تراوشو از خود تبخیر دارند و نیز عوارض حساسیتی مانند (اسم و....) را در بر دارند اعمال گردد وضمن این که می بایستی آزمایشگاه را فعال کرده برخود لازم می دانستیم که از امنیت و سلامت دانش آموزان غافل نباشیم . لذا برآن شدیم که نظم وترتیب آزمایشگاه را افزایش داده وبرای جلوگیری از سردر گمی واتلاف وقت همکاران در ساعات آموزشی مواد را باتوجه به محتوا وخواص وویژگی های منحصر به فرد دسته بندی نماییم و همچنین لیست آزمایش های ی که باید در طول سال انجام شود توام با مواد و وسایل لازم و شرح آزمایش ها با اولویت بندی خاصی بر روی دیوار نصب نموده ایم و هم چنین یک رایانه و به همراه یک ویدیو پروژکشن در آزمایشگاه قرار دادیم تا همزمان دبیران محترم ودانش آموزان از آزمایشگاه مجازی نیز استفاده کنند و انگیزه لازم جهت حضور همکاران فراهم شود . که خوشبختانه همین طور نیز شد  دبیران برای حضور در آزمایشگاه هااز قبل نوبت گرفته و ضمناٌ به جهت تهویه مواد متصاعد شده از مواد آزمایشگاهی فنی دیگر نصب نمودیم  وعلاوه بر موارد ذکر شده تعدادر زیادی نرم افزار مربوط به درس های مختلف از جمله دروس شیمی خریداری شد تا هرگاه همکاری لازم دانست ، استفاده نماید ضمناٌ کامبیز مرادی  رتبه اول در مسبقات آزمایشگاهی شیمی را در شهرستان کسب نموده است .

 سایت کامپیوتر:

در دهه اخیر دستاورد های نوین علمی و ورود فناوری اطلاعت و ارتباطات موجب تحولات عظیمی وشگرفی در عرصه های مختلف زندگی روزمره بشری ونهادهای اجتماعی ،اقتصادی ،علمی واموزشی شده است ودر مدت محدودی دستاوردهای گسترده ای در حوزه های علمی وپژوهشی تعاملات ملی وبین المللی ، کار آفرینی را به همراه داشته است . در این مدت نظام اموزشی کشور تلاش کرده است تا نسبت به شناخت و کاربست این فناوری اقدام وبا هوشمندی ،ورود آن را در اموزش وپرورش مدیریت نماید ، به گونه ای که با بکار گیری این فناوری از مزیت نسبی آن برخوردار و از تهدیدهای ویران گر  آن پیشگیری ومصون سازی لازم را داشته باشد .

به همین جهت به منظور تحقق اهداف موفق الذکر ، معاونت فناوری وآموزشی دبیرستان نبی اکرم (ص) امور زیر را در نیم سال اول تحصیلی 89/90 انجام داده است :

1-  ره اندازی اتصال اینترنت پرسرعت adsl با سرعت kb 128

2-  خرید سیستم مدرن واضافه کردن به سایت مدرسه

3-  خریداری صندلی وهمچنین نصب پرده تمامی کلاس ها

4-  نصب وایت برد در سایت کامپیوتری وازمایشگاه شیمی وفیزیک

5-  فراهم نمودن پست الکترونیک برای دانش آموزان ودبیران متقاضی

6-  ایجاد زیر ساخت مناسب جهت راه اندازی سیستم الکترونیکی مدرسه

7-  فراهم نمودن دسترسی  دانش آموزان به محتوای الکتریکی دروس کتب درسی  وازمایشگاه مجازی  در سایت رشد (www.roshd.ir )

8-  ترغیب دانش اموزان به ثبت نام در سایت رشد برای اموزش تجارت الکترونیک

9-  ترغیب دانش آموزان به وبلاگ نویسی

10-                     تهیه برنامه های نرم افزاریی کاربردی برای سایت

11-                     تقسیم زمانی در طول هفته جهت ورود دانش آموزان در طول هفته  جهت کا ر با رایانه واتصال به اینترنت   

12-                     غنی سازی اوقات فراغت داتش آموزان و همکاران و اخذ نمونه سوالات در سایت رشد

13-                     استفاده از یک سیستم سیار (نوت بوک ) و پروژکشن سیار جهت استفاده همکاران در  امور مورد تقاضای دبیران .

14-هوشمند کردن 3کلاس درس دراسفندماه

 اهداف راهبردی معاونت فناوری وآموزشی در نیمه دوم سال تحصیلی 89/90

1-  خرید تعدادی رایانه پر قدرت برای دبیران به همراه نصب کارت tv جهت بهره گیری از تصاویر شبکه آموزش صدا وسیما از طریق ویدیو پروژکشن منصوبه در کلاس درسی برای دانش آموزان

2-  خرید وبهره گیری از دستگاه ضبط صدا و دوربین عکاسی دیجیتال جهت گسترش فعالیت های پژوهشی در مدرسه و تولید محتوای مالتی میدیا

3-  استفاده از سایر فناوری ها در عرصه آموزش

4-  ایجاد زمینه خلاقیت نوآوری در دانش آموزان

5-  ایجاد زمینه برای تحقق نرم افزاری

6-  ونهایتاٌ ایجاد آمادگی در دانش آموزان جهت استفاده از دولت الکترونیکی ، تجارت الکترونیکی ، آموزش بهداشت الکترونیکی . ضمناٌ ایجاد وبلاگ برای (دبیرستان هوشمند نبی اکرم (ص) ) .

 باشد  که این تلاش گامی هر چند کوچک اما اثر بخش در جهت اعتلای فرهنگ وافزایش کیفیت تحصیلی دانش آموزان  دبیرستان نبی اکرم (ص)باشد 

معاونت فناوری وآموزشی دبیرستان هیات امنایی نبی اکرم (ص)

                                                ((اسماعیل آیینی ))       تاريخ : چهارشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٠ | ٩:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده : دبیرستان هیات امنائی نبی اکرم(ص)-معاونت فناوری | نظرات ()
  • پاپو مارکت | بک لینک