مدیریت موثروکارآمد -احمدمستوفی

تمیز بودن محیط کار

آمار نشان می دهد که تمیز بودن محیط کار ، کارایی شخص را ۴۰ ۲۰ درصد افزایش می دهد. سعی کنید این عادت را در خود بوجود آورید که هیچ چیز بی مصرفی بر روی میز کار باقی نماند و پس از استفاده آنرا به محل خود برگردانید. وضعیت میز کار شما خیلی زود بصورت عادت در خواهد آمد، یعنی اگر سعی کنید همیشه تمیز باشد ، پس از مدتی با ایجاد کمترین بی نظمی احساس ناراحتی خواهید کرد و میز را جمع خواهید کرد. و برعکس اگر میز کار شما مدتی شلوغ و بی نظم باشد به این وضعیت عادت خواهید کرد و شلوغی ، شما را ناراحت نخواهد کرد. پس سعی کنید به میز کار تمیز عادت کنید! هر مدیر بطور متوسط ۱۵۰ ساعت را در سال با جستجو بدنبال کاغذها و مدارک گم شده تلف می کند. پس اگر منظم باشید می توانید از این وقت باارزش خود برای کارهای مفیدتر مثل یادگیری استفاده کنید. بر روی تکه های کاغذ یادداشت نکنید و یک دفترچه برای چرکنویس تهیه کنید و تمامی نکاتی را که می خواهید یادداشت کنید ، در آن بنویسید.بعضی از افراد می گویند میز کارشان نامرتب است و هرچیزی را هم که بخواهند براحتی پیدا می کنند. به این افراد باید بگوییم بهتر است حافظه خود را برای کارهای مفیدتر استفاده کنند.

● یافتن قطعات بزرگ زمان

منظور ما از قطعات بزرگ زمان ، ۶۰ ۱۲۰ دقیقه زمان است که در بین آن هیچ وقفه و توقفی نباشد. یافتن قطعات بزرگ زمان در محل کار بسیار مشکل است زیرا دربین کار تماسهای تلفنی و همکاران باعث می شوند نتوانید یک قطعه بزرگ زمانی داشته باشید. این قطعات بزرگ زمان معمولا صبحهای زود و شب دیر وقت در اختیار ماست. کار کردن در قطعات بزرگ زمان می تواند بازده شما را افزایش دهد. ۳ ساعت کار پیوسته در صبح ، می تواند بیشتر از کل روز کاری مفید باشد.افراد موفق همیشه بدنبال تکه های بزرگ زمان بوده اند تا کارهای خود را در آن اوقات انجام دهند.قطعات بزرگ زمان مانند آجرهایی هستند که ساختمان موفقیت را بنا می کنند. با آجرهای بزرگتر خیلی سریعتر می توانید یک دیوار بسازید ، ولی با تکه های ریز آجر ساختن همین دیار بسیار مشکل تر است. بنابرین در طول روز بدنبال زمانی باشید که در طی آن بتوانید ۲ ۱ ساعت بطور پیوسته کار کنید.

● ساده سازی کارهای تکراری

تا حدود ۱۰ سال پیش ۱۵درصد مردم در روستاها زندگی می کردند و مایحتاج ۸۵درصد دیگر را تامین می کردند. امروزه کمتر از ۳درصد مردم در روستاها زندگی می کنند و همین ۳ درصد مایحتاج ۹۷ درصد را تهیه می کنند، چون راههایی یافته اند تا همان تولیدات را در زمان کمتر و با کارگر و هزینه کمتر انجام دهند. برای کارهای تکراری همواره بدنبال راههایی باشید تا کار را سریعتر، آسانتر، ارزانتر و بهتر انجام دهید. و سعی کنید اشتباهات در کار را کمتر کنید. مثلا شرکتی باید روزانه چندین نامه را برای مشتریان خود بفرستد و هر بار آدرس خود را بر روی پاکت چاپ می کند. این شرکت می تواند با چاپ برچسبهای آدرس و چسباندن آن بر روی پاکت کار خود را آسانتر سازد. یا اگر مشتریان با هر بار سفارس باید آدرس خود را بگویند تا بر روی سفارش نوشته شود ، می توان سیستم اشتراک راه اندازی کرد تا با گفتن یک شماره مشخصات مشتری چاپ شود. همیشه بدنبال ساده سازی کارهای تکراری باشید.

● اختصاص وقت برای آموزش روزانه

اگر می خواهید در کار خود پیشتاز باشید ، از رقیبان خود بهتر باشید و درآمد خود را افزایش دهید ، همواره باید در حال یادگیری باشید. بطور متوسط در هر ۶ سال اطلاعات در هر زمینه ای دو برابر می شود. و بنابرین باید در زمینه کاری خودتان اطلاعات جدیدتری کسب کنید و همین اطلاعات می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما گردد.

قانون کلی این است که ۱ ساعت در روز را به یادگیری اختصاص دهید. در آن یکساعت می توانید به خواندن مجلات و نشریات در زمینه کاری خودتان بپردازید یا کتابهایی را برای پیشرفت تخصصی و شخصی بخوانید. اگر مدیریت یک مجموعه را بر عهده دارید ، حتما به مطالعه در مورد مدیریت بپردازید. اگر با مشتری سر و کار دارید به یادگیری مهارتهای فروش بپردازید. همیشه در حال پیشرفت باشید و مطمین باشید این پیشرفت در کار و زندگی شخصی نمایان خواهد شد.

اگر رانندگی می کنید، به کتابهای صوتی و دوره های آموزشی گوش کنید. برای تهیه این نوع دوره ها می توانید به سایت مدیرسبز مراجعه کنید. شما در یکسال بطور متوسط ۳۰۰ ساعت در اتومبیل هستید و می توانید اتومبیل خود را به دانشگاه تبدیل کنید اگر همیشه دوره های آموزشی به همراه داشته باشید. اگر با وسایل نقلیه عمومی سفر می کنید ، با تهیه یک ام.پی.تری پلیر می توانید به یادگیری بپردازید.

/ 0 نظر / 9 بازدید